Toril Øyen er ny norgesmester i optometri! Her med NM-general Hans Torvald Haugo i Norges Optikerforbund.

Toril Øyen som jobber hos Synspunkt Stensland i Mosjøen tok seieren foran kollegaer fra hele landet i Stavanger i helgen.

Gjennom to innledende runder siles finalistene ut og Norgesmesterskapet avsluttes på scenen etter at Landsmøtet i Norges Optikerforbund er avholdt. I år var møtet i Stavanger og med ekstra festivitas siden forbundet feiret 80 år.

Ekstra vanskelige har også spørsmålene vært, ifølge NM-general Hans Torvald Haugo, som også er generalsekretær i Norges Optikerforbund.

Spørsmålene et i hovedsak av klinisk art, men noen var også knyttet til NOFs historie.

Helgeland markerer seg

I fjor gikk seieren til Heidi Refseth som opprinnelig er fra Mo i Rana, men som jobber på Lillehammer. Nå kan imidlertid det flotte vandretrofeet plasseres i Mosjøen. Trofeet er en stor stilisert versjon av modellen Nordlys, som var en norskprodusert brille.

Optikere fra Helgeland har i flere tiår markert seg faglig på riksplan, og Toril er et godt eksempel på at denne tradisjonen fortsetter!

Toril tok optikerutdannelsen sin på Kongsberg og fullførte i 2011. Hun ønsket å jobbe med helse, men ikke slite seg ut turnusvakter til alle døgnets tider som sykepleier. Derfor falt valget på optikeryrket.

Etter fullført utdannelse bar det hjem til Mosjøen, men Toril stoppet ikke å søke ny kunnskap. Hun tok kurs i kontaktlinser og mastergrad på deltid, mens hun jobbet hos Stensland.

I NM for første gang

I år deltok hun for første gang i NM, og der bar det rett til finale og seier over Rakelle Teschner og Karin Lund, som begge jobber i Brilleland.

– Jeg var nervøs, men det var utrolig gøy å vinne. Jeg hadde ikke forventet det i det hele tatt, sier den beskjedne Norgesmesteren.

Mens noen optikere spesialiserer seg på for eksempel barn eller ulike tilstander, betegner Toril seg som en «potet» som jobber med det meste, og synes det er spennende.

– Jeg jobber veldig bredt og variert, men har mange eldre pasienter. De har ofte ulike øyesykdommer.

Vil gjøre mer

– Heldigvis verdsetter sjefen, Mette Stensland, at vi skal utvikle oss faglig, få reise og ta kurs, sier Toril Øyen.

Hva tenker du optikeryrket, vil det forandre seg mye fremover?

– Ja jeg håper vi får rett til å foreskrive resepter på øyedråper etter hvert. Vi samarbeider mye lokalt med øyeavdeling på sykehus og de henviser også til oss. Men da må pasienter betale for det, så jeg håper optikere får refusjon fra det offentlige slik at det blir enklere og rimeligere for pasienter å bruke oss mer, avslutter Toril Øyen.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*