Finansminister Jens Stoltenberg går inn i Störes Ap-regjering som finansminister, fotografert av Torgeir Haugaard i Forsvaret. Dette er en klar styrking av Norges sikkerhet i den kalde krigen, samtidig som Stoltenberg trolig er den rette til å passe tjue tusen milliarder på det norske oljefondets konto.

Beskytter mot Putin

Hans personlige forhold til den uberegnelige amerikanske presidenten Donald Trump kan beskytte både mot Putins russiske aggresjon og den store handelskrigen vi alle frykter. Störe har også gitt hus og hytteeiere en strömgave ved å fastsette en kostnadsgrense på 45 öre per kilowattime både hjemme og på hytta. Dermed har statsminister Störe vist sin klare styrke i kampen mot sine ofte usaklige kritikere i pressen og beskytter i debatten med andre politikere.

Ny folkeavstemning

Langsiktig er kanskje det mest spennede med den rene Ap-regjeringen, at vi nå for förste gang kan komme nærmere en ny folkeavstemning om norsk medlemskap i EU. Den internasjonalesituasjonen tilsier at Norge ikke har noe annet valg enn å samarbeide langsikti med Höyre, på vei mot et tettere forhold mellom Norge og EU, noe som vil före til et enda tettere nordisk samarbeid. Det er vel langt frem til vi får en norsk regjering der regjeringsmelemmene kommer fra Höyre og Arbeiderpartiet, med en majoritet på Stortinget med to tredels flertall.

Salg av Grönland

President Donald John Trump har et poeng når han sier at kontroll over Grönland er viktig for vestens sikkerhet. Men fremgangsmåten der den amerikanske rejgeringen forsöker å presse Danmark til å selge Grönland til USA. Det er som om en debattbok for noen år siden med forslag om at Norge kjöper Sverige med de norske oljepengene. Det sier seg selv at det må til forhandlinger til for å få til et internasjonalt samarbeide på Grönland, der USA jo allerede er tilstede med militæret og sin gruvekompetanse. Men her forventer vi å få stor nytte av tidligere Nato-sjef Jens Stoltenbergs og tidligere utenriksminister Jonas Gahr Störes kompense etter at man ikom frem til en avtale om en delelinje med russerne i Barentshavet. Dengang var det mulig å snakke fornuft med utenriksminister Alexej Lavrov i Russland, og nå må Jens og Jonas må sette inn alle krefter for å bedre forholdet til russerne på Svalbard de neste tjue årene. Som EU-medlem vil Norge og Norden ha de beste forutsetninger for å snakke Russland til fornuft. Ellers kan det bli fortsatt kald krig hos president Vladimir Putin ihjemme i St. Petersburg.

Jens Stoltenberg CV. (Kilde: Statsmiisteres kontor.)

2024: Leder for den internasjonale sikkerhetskonferansen i München
2024-2025: Leder i styringsgruppen for Bilderberg
2014-2024: NATOs generalsekretær
2013-2014: FNs spesialutsending om klimaendringer
2005-2013: Statsminister
2002-2014: Leder i Arbeiderpartiet
2000-2001: Statsminister
1996-1997: Finansminister
1993-1996: Nærings- og energiminister
1991-2014: Stortingsmedlem
1990-1991: Statssekretær i Miljøverndepartementet

Utdanning

1987: Cand.oecon, Universitetet i Oslo
1978: Eksamen videregående skole, Oslo katedralskole 

Politiske verv

2002-2014: Leder DNA
1985-2014: Medlem DNAs sentralstyre
1992-2002: Nestleder DNA
1990-1992: Leder Oslo A
1985-1989: Visepresident Sosialistiske ungdomsinternasjonalen (IUSY)
1985-1989: Leder AUF
1981-1981: Informasjonssekretær Oslo A
1979-1989: Medlem AUFs sentralstyre

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*