For å beskytte Forsvarets fly, har Forsvarsmateriell fredag signert en rammeavtale verdt inntil 938 millioner kroner med britiske Operational Solutions Ltd. om levering av nye antidronesystemer. Disse systemene kommer i løpet av 2026, ifølge Diektör Gro Jære i Forsvarsmateriell som står bak informasjonen på regjeringens nettsider.

De nye systemene, som kalles Counter Unmanned Aerial Systems eller C-UAS, er designet for å oppdage, identifisere og nøytralisere ubemannede luftfartøyer, som droner. Ifølge leverandøren skal systemet beskytte norske baser og militære installasjoner mot droner som veier opptil 150 kilo.

– Avtalen vi nå har fått på plass vil sikre Forsvaret en kapasitet til å bekjempe mindre ubemannede luftsystemer, sier Jære i Forsvarsmateriell.

Norge tar lærdom av krigen i Ukraina og investerer tungt i nye forsvarssystemer.I dag signeres to viktige avtaler som skal styrke det norske luftforsvaret betydelig.

Til VG bekrefter forsvarsminister Tore O. Sandvik at Norge kjøper antidronesystemer og nye varmesøkende missiler. Med en total prislapp på 2,7 milliarder norske kronere.

– Flere stater står i kø for å ruste opp. Derfor er det veldig viktig at vi får disse kontraktene nå, slik at vi sikrer trygghet for Norge, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik.

Den svenske Försvarsmakten skal også gjøre klar artillerisystemet Archer for overlevering til Ukraina. Systemet består blant annet av en haubits montert på en sekshjulet kjøretøy.

I tillegg inneholder våpenpakken fra Sverige Carl Gustav granatgevær med ammunisjon, automatgevær og utstyr for minerydding. Samlet dreier det seg om våpen for 4,3 milliarder svenske kroner.

– Ukrainas ønsker om hva landet trenger mest veier tungt, sa Kristersson på den svenske pressekonferansen.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*