Sentralbanksjef Erik Thedeen i Riksbanken senket nylig renten i Sverige til 2 prosent. Norges Bank senket renten med 0,25 prosent til 4,25 prosent.(Foto: Riksbanken). Onsdag var sentralbanksjefen «Sommar-pratare» i Sveriges radio, der han pekte på hvor viktig trygghet, stabilitet er for alle land. Så blir det virkelig spennende når sentralbanksjefen tar et tøft standpunkt mot Russlands pålitelighet og kanskje også USAs. Han avslutter programmet med å understreke hvor viktig et lands pålitelighet og stabilitet egentlig er.

Lavere renter, fortsatt høy lønnsvekst, økt satsing på forsvar og et omslag i boligbyggingen gir vekst i norsk økonomi. Veksten blir imidlertid moderat, spesielt i 2026, på grunn av økte handelskonflikter internasjonalt.Den økonomiske oppgangen i Sverige, som startet i fjor har mistet fart, og inflasjonen forventes å bli noe lavere enn i den siste prognosen. Hovedstyret har derfor besluttet å senke styringsrenten med 0,25 prosentpoeng til 2 prosent. Prognosen for styringsrenten innebærer en viss sannsynlighet for en ytterligere reduksjon i år. Den lavere renten stabiliserer inflasjonen på målet og bidrar til å styrke økonomien.

Det er gode utsikter for en sterkere svensk økonomi fremover, delvis som følge av stigende reallønninger for husholdningene. Gjenopprettingen går imidlertid saktere enn forventet. Ny informasjon viser at veksten i den svenske økonomien er svak, mens arbeidsledigheten fortsatt er høy. Den store usikkerheten forventes også å hemme gjenopprettingen i nær fremtid.

Inflasjonen har falt etter oppgangen i begynnelsen av året og har utviklet seg de siste månedene i tråd med marsprognosen. Den svakere etterspørselen forventes å bidra til at inflasjonen fremover blir noe lavere enn i den siste prognosen. Samlet sett taler inflasjons- og økonomiske utsikter for en noe mer lempelig pengepolitikk.

Hovedstyret i Riksbanken har derfor besluttet å senke styringsrenten med 0,25 prosentpoeng. Prognosen for styringsrenten innebærer en viss sannsynlighet for en ytterligere reduksjon i år. Den lavere renten stabiliserer inflasjonen på målet og bidrar til å styrke økonomien. Kanske blir det en rentesenksning til i Sverige over sommeren.

Etter at Norges Bank overraskende kuttet renten med 0,25 prosent til 4,25 prosent, melder DNB at banken også setter ned sine boliglånsrenter.

– Hele landet har ventet på et kutt i styringsrenten, og dagens beslutning fra Norges Bank er gledelig for alle med boliglån, sier Maria Ervik Løvold, konserndirektør for personmarkedet i DNB.

– Samtidig føler nok mange fortsatt på uforutsigbarhet i en urolig verden, flere søker i større grad informasjon og råd nå. Vi har sett at de aller fleste har hatt god kontroll og tatt gode valg for økonomien siden rentetoppen ble nådd i desember 2023, men dagens kutt kommer naturligvis godt med for mange.

Den beste renten for unge og kunder som kjøper sin første bolig er 5,24 prosent.

Nye satser gjelder fra 20. juni for nye boliglån og innskudd, og fra 25. august for eksisterende lån og innskudd, skriver Lövold.

Aftonbladet,eid av norske Schibsted, skriver etter Erik Rhedeens "Sommarprat" i SR P 1 torsdag, at den tørre tonen passer bedre når ting blir mer spennende:

Thedéen, som også er reserveoffiser, dro til det krigsherjede Ukraina i et falleferdig fly(der man visstnok tisser i et hull i akterenden!) for å snakke med Riksbank-gjengen, som er med hvordan Sverige jobber mot fremtiden, noe som raskt går over i at Sverige lærer om hvordan de skal holde betalingssystemene i gang i tilfelle krig.

Så blir det virkelig spennende når sentralbanksjefen tar et tøft standpunkt mot Russlands pålitelighet og kanskje også USAs. Han avslutter programmet med å understreke hvor viktig et lands pålitelighet og stabilitet egentlig er.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*